עוה"ד ניר פרידפרטיג
מספק   שירותים  משפטיים
בתחום  המשפט  האזרחי  ללקוחות
פרטיים ומוסדיים מכל מגזרי המשק,
המשרד   משלב   ידע   וניסיון   עם
יצירתיות   ורעננות   ומספק  למגוון
לקוחותיו  הרב  שירות   אמין   יעיל
ומקצועי, תוך מתן דגש על קשר אישי.

תחומי עיסוק
דיני חוזים, הוצאה לפועל - ייצוג זוכים
וחייבים, חייב מוגבל באמצעים
פשיטת רגל ופירוקים, דיני בנקאות,
דיני משפחה וירושה, אזרחי ומסחרי,
נזיקין, צרכנות, הסכמי מכר, שכירות, 
ליטיגציה - ייצוג משפטי, דיני עבודה,
ביטוח לאומי.

עו"ד ניר: fridlaw@gmail.com

שד' בנימין 22 ,(קומה 3) נתניה
טל : 09-8612712 
פקס : 076-5100170
נייד-עו"ד ניר: 054-2255515

האם מותר לבטל שיק ?

הרבה אנשים אשר אוחזים בידם בשיק מעותד,( דהינו שיק שתאריך פירעונו הוא בעתיד) , פונים אלי בשאלה : "האם מותר לבעל השיק לבטלו ?" ומנגד  הרבה אנשים אשר מסרו שקים פונים אלי בשאלה : "האם מותר לנו לבטל את השיק שמסרנו ? " , מעבר לכך נראה כי יש אי בהירות בנושא החזרת השקים האם המדובר בעבירה פלילית ???

בכדי לנסות ולעשות קצת סדר בבלאגן שנוצר יש להבין כי החוק החולש על סוגיית השקים הוא חוק שמקורו בימי המנדט והוא פקודת השטרות, המדובר בחוק ישן, אשר מאז יצא לאור היה צורך לערוך בו שיניים רבים עם זאת  רוב הסוגיות הנוגעות לשיקים אשר היגעו לבתי המשפט בארץ יצרו הלכות ופרשניות רבות ...... אשר אין זה מן המקום להעלות את כולם במאמר קצר זה.

עם זאת מצאתי לנכון להעלות מס' סוגיות הקשורות בביטול שקים כאשר השיק ניתן לפי עיסקת יסוד בין צדדים קרובים, דהינו במקום לשלם במזומן עבור מוצר או שירות צד א' נתן שיק שלו לצד ב' כתמורה עבור השירות או המוצר

במקרה זה הפסיקה ובתי המשפט מבחינים בין שלושה מקרים שונים כאשר לשניהם יש תוצאות  שונות כמפורט להלן .

1. כשלון תמורה מלא :

זהו המקרה הקל ביותר בו מאחר שצד ב' אשר קיבל את השיק מצד א' לא עמד בהתחייבותו ולא סיפק כלל את הסחורה לצד א'  - רשאי צד א' לבלט את השיק שכן צד א'  לא קיבל כל תמורה בגין השיק, ניקח דוגמא :

ראובן הזמין משמעון אשר לו חשנות חשמל 2 טלביזיות אחת קטנה לחדר שינה והשניה גדולה לסלון בסך כולל של 5,000 ש"ח , מאחר ויש להזמין את הסחורה התחייב שמעון לראובן כי תוך 14 יום יקבל ראובן את הסחורה (שני הטלביזיות), ראובן הסכים ומסר לשמעון שיק ע"ס 5,000 ש"ח שמועד פרעונו עוד 14 יום.

לאחר 14 יום לא קיבל ראובן את הסחורה אשר הזמין כלל, על כן נתן לבנק הוראה שלא לכבד את השיק , ביטל השיק - והשיק כמובן חזר מסיבה זו.

האם מותר היה לראובן לבטל שיק זה?  - התשובה לכך חיובית , ואף עם שמעון יגיש את השטר שחזר לביצוע בלשכת ההוצל"פ תעמוד לראובן טענת הגנה  טובה של "כשלון תמורה מלא" לפיה אין הוא צריך לכבד את השיק והבקשה של שמעון בהוצל"פ תדחה.

2.  כשלון תמורה חלקי קצוב:

3. כישלון תמורה חלקי בלתי קצוב:

 

 

 

 

 נבנה ע"י SMSITE - פתרונות אינטרנט